Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Znakowanie zwierząt
A- A A+

Znakowanie zwierząt

Znakowanie zwierząt - DLACZEGO WARTO ?

Zapewne każdy z nas w swoim życiu choć raz natknął się na ogłoszenie o zaginięciu psa. Komuś, kto nie posiada psa czasami trudno jest zrozumieć, jak duże emocje towarzyszą utracie ukochanego pupila traktowanego członek  rodziny. Czasami zabłąkany pies  sam znajdzie drogę do domu, czasami znajdą się osoby które go rozpoznają i poinformują właściciela. Najczęściej jednak tracimy go bezpowrotnie. Opuszczony, w obcym środowisku narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Sam również może wykazywać rozdrażnienie, agresję i stwarzać zagrożenie dla otoczenia.

Sytuacji takiej można zapobiec jak się okazuje w bardzo prosty sposób. Jest nim oznakowanie psa. Metoda nie jest nowa. Jeszcze kilka lat temu powszechne było wykonywanie tatuaży, jednak obecnie czipowanie wypiera inne metody znakowania. Jeszcze jedną zaletą tej metody jest możliwość podróżowania z naszym ulubieńcem po krajach Unii Europejskiej. W takim przypadku przy znakowaniu właściciel czworonoga otrzymuje dokument tzw. paszport psa.

Oznakowania psa, poprzez wszczepienie czipa dokonuje wyłącznie lekarz weterynarii.

Co to jest czip?

Czip – nazywany też mikroczipem czy transponderem jest niewiele większy od ziarenka ryżu. Wszczepia go lekarz weterynarii, pod skórę zwierzęcia  w szyję lub między łopatki. Sam zabieg dla psa jest bezpieczny i prawie bezbolesny, nie powoduje reakcji alergicznych, a po wszczepieniu nie przeszkadza psu. Zwierzę reaguje na niego jak na zwykły zastrzyk. To małe urządzenie zawiera elektroniczny układ scalony i antenę, które są umieszczone w specjalnej szklanej kapsułce, która uniemożliwia przedostanie się do środka płynów ustrojowych. Kapsułka jest sterylna i bezpieczna dla psa. Jest wyposażona w powłokę dzięki której nie może się przemieszczać, tylko tkwi tam, gdzie ją wszczepiono. Czip zawiera unikalny numer złożony z 15 cyfr. Odpowiadające mu dane dot. cech psa oraz dane dot. jego właściciela zapisane są nie w czipie, ale w elektronicznej bazie zwierząt oznakowanych, do której wprowadza się numer transpondera.
Usługę czipowania wykonują gabinety weterynaryjne na terenie miasta.
Zakup czipa odbywa się łącznie z usługą czipowania.  W zależności od cennika gabinetu weterynaryjnego oraz wskazanej przez właściciela zwierzęcia opcji (z paszportem lub bez).
Nie ma możliwości zakupu przez właściciela psa samego czipa i samodzielnego wszczepienia go zwierzęciu.

Zarówno czipowanie psa jak i jego rejestracja są dobrowolne.

Rejestracja psa

Gwarancją bezpieczeństwa naszego psa, oprócz wszczepienia mikroczipa, jest prawidłowo prowadzony rejestr/baza danych właścicieli oznakowanych zwierząt. Jest to integralna część identyfikacji elektronicznej. Wprowadzanie danych właścicieli psów do elektronicznego rejestru danych to rejestracja psów. Można jej dokonać nieodpłatnie w Urzędzie Miejskim w Radomiu w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy ul.Kilińskiego 30 w pok.339.
Zarejestrować można wyłącznie psa który wcześniej został oznakowany mikroczipem.  Rejestracja następuje na pisemny wniosek właściciela czworonoga.
Dane właścicieli psów gromadzone są w tzw. miejskim rejestrze bazie  włascicieli oznakowanych zwierząt przetrzymywanych na terenie Gminy Miasta Radomia prowadzonej przez Gminę Miasta Radomia.
Nad bezpieczeństwem gromadzonych informacji czuwa Generalny Inspektor Danych Osobowych.

Oznakowanego psa można dokonać, logując się na stronie internetowej wybranej bazy danych właścicieli oznakowanych psów. Sprawdź, czy baza w której zamierzasz zarejestrować swojego pupila jest zrzeszona w Europejskiej Bazie Danych Europetnet. Umieszczenie numeru czipa zwierzęcia w takiej bazie, w przypadku jego zagubienia,  zwiększa szansę na  odnalezienie. Rejestracja psa w takiej bazie jest związane z koniecznością wniesienia opłaty.

Oznakowanie i rejestracja psa to przejaw świadomej troski o najwierniejszego przyjaciela człowieka.

Od czego zacząć?

1.    Sprawdź, czy twój pupil ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Aby lekarz dokonał czipowania zwierzę powinno mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli takiego nie posiada, można obie czynności wykonać jednocześnie podczas jednej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

2.    Udaj się do wybranego przez siebie gabinetu weterynaryjnego, gdzie lekarz weterynarii wykona usługę czipowania psa.

3.    Po wykonaniu usługi czipowania otrzymasz od lekarza weterynarii naklejki z unikalnym kodem identyfikacyjnym twojego pupila. Jedną z nich lekarz wklei do książeczki psa, drugą należy umieścić na wniosku o rejestrację psa.

4.    Osobiście udaj się do Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul. Kilińskiego 30, do pok. Nr 339. Tam, w  Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa możesz bezpłatnie dokonać rejestracji psa w bazie miejskiej.

Rejestrując psa w Urzędzie, nie zapomnij zabrać:
•    Dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem. Na tej podstawie urzędnik potwierdzi dane osoby składającej wniosek z danymi właściciela psa z książeczki zdrowia zwierzęcia i wniosku o rejestrację.
•    Książeczki szczepień psa – w niej możesz otrzymać potwierdzenie obowiązku rejestracji pupila.
•    Czytelnie wypełnionego wniosku o rejestrację z wklejonym unikalnym kodem mikroczipa. 

Oznakowania psa może dokonać wyłącznie lekarz weterynarii na wniosek właściciela psa. Zostanie to potwierdzone wklejeniem przez lekarza do książeczki szczepień psa, naklejki z numerem mikroczipa.

Wniosek o  rejestrację psa w rejestrze miejskim ,należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Radomiu, gdzie upoważnieni pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wprowadzą dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela do (miejskiego) rejestru włascicieli oznakowanych zwierząt.


WŁAŚCICIELU PSA PAMIĘTAJ PRZYJAŹŃ ZOBOWIĄZUJE

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu