Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Rasy agresywne
A- A A+

Rasy agresywne

Rasy psów agresywnych

Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psów uznawanych za agresywne wymaga zezwolenia. Wykaz ras psów agresywnych zawiera Rozporządzenie MSWiA z dnia 28.04.2003r. (Dz.U. z 2003r. Nr 77, poz. 687).
Obejmuje on 11 pozycji:

1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.

Pobierz wniosek w/s wydania zezwolenia  na utrzymywanie psów ras uznawanych za agresywne.

Rasy niebezpieczne i dlaczego niebezpieczne

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/amerykanski pitt bull.png

Amerykański pit bull terier - jest to właściwie amerykański staffordshire terrier, który pod nazwą amerykański pit bull terrier do dzisiaj bywa używany do walk na ringu. Wymaga odpowiedniego właściciela. Wtedy pies staje się przemiłym towarzyszem. W nieodpowiednich rękach, może przeistoczyć się w skorego do atakowania innych psów i ludzi, niebezpiecznego gladiatora, który może atakować większych i silniejszych .

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/buldog amerykanski.png

Buldog amerykański - pochodzi od angielskiego buldoga starego typu, który był wykorzystywany do szczucia zwierząt na arenach (np. psów byków i niedźwiedzi) ku uciesze tłumów. Po zakazaniu tego typu uciech buldogi angielskie zaczęto modyfikować (prawdopodobnie krzyżowano je między innymi również z mopsami) w celu zmniejszenia ich agresji. Dzisiejsze Buldogi amerykańskie to psy temperamentne i raczej dominujące, mogą być agresywne do innych psów i zwierząt. Psy te niezależnie od typu to doskonały obrońca domostwa i pies towarzysz. Bywa wykorzystywany przez myśliwych do polowań na grubą zwierzynę.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/pies kanaryjski.png

Pies kanaryjski - Pies kanaryjski należy do II grupy FCI - molosowatych. Psy te wywodzą się z Wysp Kanaryjskich, gdzie były używane do pilnowania farm oraz bydła.
Są odporne na trudne warunki klimatyczne. Odznaczają się wesołą, ciekawską naturą. Ich nieufność w stosunku do obcych sprawia, że mogą być dobrymi stróżami i psami obronnymi. Pies kanaryjski nie nadaje się dla początkujących właścicieli. Wymaga długich spacerów, a także szkolenia, bez którego może stać się niebezpieczny. Jego opiekun powinien być stanowczy, konsekwentny i posiadać silną osobowość.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/moskiewski strozujacy.png

Moskiewski stróżujący - to bardzo młoda rasa, powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia w wojskowych obozach szkoleniowych dla psów wojskowych. Powstała przez skrzyżowanie bernardyna z owczarkiem kaukaskim. To typowy pies stróż, odważny i samodzielny. Potrafi być agresywny i nadmiernie pobudliwy. Jest wytrzymały na warunki atmosferyczne i potrafi przystosować się sprawnie do zastanych warunków bytowania. Bardzo łatwo się szkoli i uczy.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/tosa inu.png

Tosa inu - Tosa inu hodowany był od samego początku istnienia rasy jako pies bojowy. Należy, więc przyjąć fakt, że większość przedstawicieli tej rasy będzie wykazywała się dużą agresją w stosunku do innych psów. Jednak odpowiednio ułożony i zsocjalizowany tosa jest wspaniałym psem stróżującym i obronnym, który staje się dobrym przyjacielem rodziny. Jednak właściciel psa tej rasy, powinien umieć w stanowczy sposób ustalić hierarchię wewnątrzstadną i dominować nad psem zarówno fizycznie jak i psychicznie. Tosa jest psem bardzo podatnym na szkolenie, który chętnie wykonuje polecenia właściciela.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/akbash.png

Akbash dog - to turecki pies pasterski i stróżujący. Waży około 55 kg, ma czysto białe umaszczenie, włosy długie. Niegdyś służący do pilnowania stad, bronił ich przed drapieżnikami, dusząc napastników łapami. Obecnie pies towarzyszący rodzinie, łatwy w szkoleniu. Akbash dog uważany jest za spokojnego, opanowanego psa. Ma bardzo silnie wykształcony instynkt stróżowania i bronienia,
a w związku z tym pewną naturalną agresywność.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/pies z majorki.png

Pies z Majorki - został wyhodowany do walki z bykami. Walki psów z bykami miały specjalne regulaminy i były podzielone na kilka kategorii. Ważące ok. 40kg Ca de Bou musiały powalić na ziemię półtonowego byka. Był na to tylko jeden sposób - uderzenie w głowę. Pod koniec XIX wieku zakazano w Hiszpanii walk psów i walk psów z bykami. Pies jest zrównoważony i spokojny, potrafi dobrze współpracować z człowiekiem, jest wierny i oddany, lubi towarzyszyć dzieciom. Lepiej nie uczyć go agresji.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/dog argentynski.png

Dog argentyński - jest psem wytrzymałym, zwinnym i szybkim. Niezwykle wszechstronne umiejętności i cechy tego psa predysponują go do pracy jako psa policyjnego, polującego i przewodnika ociemniałych. Jest on także używany w wojsku i straży granicznej. Potrafi także świetnie stróżować i bez problemu adaptuje się jako pies obronny. Jest on zwierzęciem oddanym, wiernym i uczuciowym. Należy poświęcić mu wiele uwagi, zainteresowania i szkolenia. Należy uważać, aby zanadto nie rozwinęły się u tego psa instynkty bojowe i przywódcze. Dobrze ułożony dog argentino nadaje się świetnie jako pies rodzinny.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/rottweiler.png

Rottweiler - jest psem o silnym charakterze, zdecydowanym i niezwykle odważnym. Związku
z dominującym charakterem nie jest to pies dla każdego. Właściciel będzie musiał ustalić za młodu swoją pozycję w stadzie. Wymaga on dużo zainteresowania, ale niezwykle inteligentny i spostrzegawczy charakter rottweilera predysponuje go na wspaniałego psa obronnego, pilnującego i towarzyszącego. Niezwykle przywiązany do właściciela dość łatwo poddający się tresurze, kochający dzieci, jednym słowem wspaniały pies dla odpowiedzialnego właściciela.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/anatolian.png

Anatolian karabash - pochodzi z Turcji, hodują go tam wojsko i miejscowi chłopi, i wykorzystują z powodzeniem jako psa obronnego i stróżującego. Karabash jest duży, waży około 60 kg, czujny i odważny. Turcja zabrania wywożenia osobników tej rasy poza granice kraju. To świetny stróż. Agresywny wobec obcych, inteligentny i wrażliwy. Łatwo adaptuje się w rodzinie. Cechuje go odwaga i wierność w stosunku do stada, którym się opiekuje, swojego pana i jego rodziny.

tl_files/schronisko/PSY/zdjecia do tresci/owczarek kaukaski.png

Owczarek kaukaski - jest masywny, odporny na niesprzyjające warunki klimatyczne, bardzo wytrzymały. Jego cechą charakterystyczną jest wrodzona nieufność do obcych. Jest aktywny, dużo się rusza. Ma pęd do obrony i samodzielnego działania. Nie wolno pobudzać go do agresji. Z wiekiem staje się bardziej niespokojny, dlatego nie jest to towarzysz dla każdego. Ma silne poczucie własności przedmiotów i terenu.

Żródło: Broszura "Nasi ulubieńcy" opracowana przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu w ramach Programu Wychowawczego Centrum Edukacji Ekologicznej dla społeczności lokalnej miasta Radomia „Nasi ulubieńcy” realizowanego w 2011roku. Projekt dofinansowany przez Gminę Miasta Radomia dotacją w kwocie 10.000 zł,-

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu