Dzikie zwierzęta w mieście - co robić?
LISY
Dlaczego coraz częściej możemy je spotkać w mieście?
Można powiedzieć, że sprowadził je do miasta sam człowiek. Lisy przedostają się na tereny miejskie zwabione łatwością zdobywania pokarmu, a głównym ich celem są resztki pożywienia dostępne w niewłaściwie zabezpieczonych śmietnikach. Przyzwyczajone do pokarmu zdobywanego bez wysiłku będą wracać jeszcze częściej.
Podobnie jak kuna domowa, stały się konkurencją dla... kotów, gdyż polują na szczury i myszy, zdarza się też, że zgodnie z lisią naturą podchodzą również do domostw, aby zapolować na kury.
Nie należy próbować zaprzyjaźnić się z lisem, podchodzić do niego, lepiej ustępować mu z drogi i nie zachęcać do podejścia. To jest dzikie zwierzę i może ugryźć. Podejrzane jest zachowanie dzikiego zwierzęcia, które nie boi się człowieka i stara się do niego zbliżyć. Może być chore na wściekliznę.
Aby wyeliminować te wizyty, należy w pierwszej kolejności we właściwy sposób zadbać o zabezpieczenie odpadków z gospodarstw domowych.
Następnie skontrolować szczelność ogrodzeń otaczających kontener lub posesję. To powinno skutecznie zniechęcić lisy do zbliżania się w bezpośrednie sąsiedztwo budynków.
Jeżeli mimo wszystko ten nieporządany gość pojawi się na terenie posesji, nie należy wpadać w panikę. Zwykle, po krótkim spacerze, wraca do siebie.
W szczególnych przypadkach w sytuacji poczucia zagrożenia, na pomoc może przyjść działający na terenie Gminy Miasta Radomia Ekopatrol Straży Miejskiej, który pomiże w przepłoszeniu lisów. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 986 lub 48 36 20 464.
UWAGA! Przed wykonaniem telefonu należałoby rozważyć jego zasadność, gdyż często zdarza się , że zanim strażnicy przyjadą na miejsce, zwierząt już nie ma.