Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Znakowanie zwierząt
A- A A+

Znakowanie zwierząt

Znakowanie zwierząt - DLACZEGO WARTO ?

Zapewne każdy z nas w swoim życiu choć raz natknął się na ogłoszenie o zaginięciu psa. Komuś, kto nie posiada psa czasami trudno jest zrozumieć, jak duże emocje towarzyszą utracie ukochanego pupila traktowanego członek  rodziny. Czasami zabłąkany pies  sam znajdzie drogę do domu, czasami znajdą się osoby które go rozpoznają i poinformują właściciela. Najczęściej jednak tracimy go bezpowrotnie. Opuszczony, w obcym środowisku narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Sam również może wykazywać rozdrażnienie, agresję i stwarzać zagrożenie dla otoczenia.

Sytuacji takiej można zapobiec jak się okazuje w bardzo prosty sposób. Jest nim oznakowanie psa. Metoda nie jest nowa. Jeszcze kilka lat temu powszechne było wykonywanie tatuaży, jednak obecnie czipowanie wypiera inne metody znakowania. Jeszcze jedną zaletą tej metody jest możliwość podróżowania z naszym ulubieńcem po krajach Unii Europejskiej. W takim przypadku przy znakowaniu właściciel czworonoga otrzymuje dokument tzw. paszport psa.

Oznakowania psa, poprzez wszczepienie czipa dokonuje wyłącznie lekarz weterynarii.

Co to jest czip?

Czip – nazywany też mikroczipem czy transponderem jest niewiele większy od ziarenka ryżu. Wszczepia go lekarz weterynarii, pod skórę zwierzęcia  w szyję lub między łopatki. Sam zabieg dla psa jest bezpieczny i prawie bezbolesny, nie powoduje reakcji alergicznych, a po wszczepieniu nie przeszkadza psu. Zwierzę reaguje na niego jak na zwykły zastrzyk. To małe urządzenie zawiera elektroniczny układ scalony i antenę, które są umieszczone w specjalnej szklanej kapsułce, która uniemożliwia przedostanie się do środka płynów ustrojowych. Kapsułka jest sterylna i bezpieczna dla psa. Jest wyposażona w powłokę dzięki której nie może się przemieszczać, tylko tkwi tam, gdzie ją wszczepiono. Czip zawiera unikalny numer złożony z 15 cyfr. Odpowiadające mu dane dot. cech psa oraz dane dot. jego właściciela zapisane są nie w czipie, ale w elektronicznej bazie zwierząt oznakowanych, do której wprowadza się numer transpondera.
Usługę czipowania wykonują gabinety weterynaryjne na terenie miasta.
Zakup czipa odbywa się łącznie z usługą czipowania.  W zależności od cennika gabinetu weterynaryjnego oraz wskazanej przez właściciela zwierzęcia opcji (z paszportem lub bez) może to być koszt rzędu od ok. 40 do nawet 100 złotych.
Nie ma możliwości zakupu przez właściciela psa samego czipa i samodzielnego wszczepienia go zwierzęciu.

Zarówno czipowanie psa jak i jego rejestracja są dobrowolne.

Rejestracja psa

Gwarancją bezpieczeństwa naszego psa, oprócz wszczepienia mikroczipa, jest prawidłowo prowadzona baza danych właścicieli oznakowanych zwierząt. Jest to integralna część identyfikacji elektronicznej. Wprowadzanie danych właścicieli psów do elektronicznej bazy danych to rejestracja psów. Można jej dokonać nieodpłatnie w Urzędzie Miejskim w Radomiu w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy ul.Kilińskiego 30 w pok.303.
Zarejestrować można wyłącznie psa który wcześniej został oznakowany mikroczipem.  Rejestracja następuje na pisemny wniosek właściciela czworonoga.
Dane właścicieli psów gromadzone są przez Urząd Miejski w Radomiu w elektronicznej bazie danych Safe-Animal http://www.safe-animal.eu.
Członkostwo w Safe Animal daje właścicielowi zwierząt możliwość  dożywotniej rejestracji pupila oraz natychmiastowy, całodobowy dostęp do danych umożliwiających powiadomienie właściciela o odnalezieniu psa.

Nad bezpieczeństwem gromadzonych informacji czuwa Generalny Inspektor Danych Osobowych.
Baza Safe – Animal jest kompatybilna z Europejską Bazą Danych Europetnet, która zrzesza lokalne bazy danych z krajów Unii Europejskiej, sama jednak nie dysponuje ich danymi. Oznacza to, że ktoś, kto poszukuje informacji o znalezionym psie, po wprowadzeniu na stronie www.europetnet.com, numeru zczytanego z czipa zwierzęcia otrzyma nie dane jego właściciela, a jedynie kontakt do bazy danych w której pies został zarejestrowany i która posiada pełne dane kontaktowe do właściciela.
Oznakowanie i rejestracja psa to przejaw świadomej troski o najwierniejszego przyjaciela człowieka.

Od czego zacząć?

1.    Sprawdź, czy twój pupil ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Aby lekarz dokonał czipowania zwierzę powinno mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeżeli takiego nie posiada, można obie czynności wykonać jednocześnie podczas jednej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

2.    Udaj się do wybranego przez siebie gabinetu weterynaryjnego, gdzie lekarz weterynarii wykona usługę czipowania psa.

3.    Po wykonaniu usługi czipowania otrzymasz od lekarza weterynarii naklejki z unikalnym kodem identyfikacyjnym twojego pupila. Jedną z nich lekarz wklei do książeczki psa, drugą należy umieścić na wniosku o rejestrację psa.

4.    Osobiście udaj się do Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul. Kilińskiego 30, do pok. Nr 303. Tam, w  Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa możesz bezpłatnie dokonać rejestracji psa.

Rejestrując psa w Urzędzie, nie zapomnij zabrać:
•    Dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem. Na tej podstawie urzędnik potwierdzi dane osoby składającej wniosek z danymi właściciela psa z książeczki zdrowia zwierzęcia i wniosku o rejestrację.
•    Książeczki szczepień psa – w niej możesz otrzymać potwierdzenie obowiązku rejestracji pupila.
•    Czytelnie wypełnionego wniosku o rejestrację z wklejonym unikalnym kodem mikroczipa. 


Oznakowanego psa możesz również zarejestrować sam, logując się na stronie internetowej wybranej bazy danych właścicieli oznakowanych psów. Sprawdź, czy baza w której zamierzasz zarejestrować swojego pupila jest zrzeszona w Europejskiej Bazie Danych Europetnet. Umieszczenie numeru czipa zwierzęcia w takiej bazie, w przypadku jego zagubienia,  zwiększa szansę na  odnalezienie.

Samodzielna rejestracja psa może być związana z koniecznością wniesienia opłaty.

Mając na uwadze duże zainteresowanie mieszkańców Radomia, Gmina Miasta Radomia od 2012 roku wspiera akcję znakowania psów. W latach 2012- 2014   oznakowano 6700 psów. Od 1 marca 2012r. właściciele psów, którzy zamieszkują na terenie Radomia mogli skorzystać z możliwości oznakowania psa w wybranej lecznicy weterynaryjnej pokrywając jedynie koszt usługi, natomiast w latach 2013 - 2014  koszt czipowania i rejestracji pokryła w całości Gmina Miasta Radomia.

Oznakowania psa może dokonać wyłącznie lekarz weterynarii na wniosek właściciela psa. Zostanie to potwierdzone wklejeniem przez lekarza do książeczki szczepień psa, naklejki z numerem mikroczipa.

Wniosek o oznakowanie i rejestrację psa , potwierdzony przez lekarza zostanie przekazany do Urzędu Miejskiego w Radomiu, gdzie upoważnieni pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wprowadzą dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela do zbioru „Rejestr właścicieli oznakowanych zwierząt przetrzymywanych na terenie Gminy Miasta Radomia”. Właściciel może sprawdzić, obecność swojego pupila w bazie danych za pośrednictwem strony Safe-Animal (http://www.safe-animal.eu), wpisując numer czipa.


WŁAŚCICIELU PSA PAMIĘTAJ PRZYJAŹŃ ZOBOWIĄZUJE

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu