przez Administrator
OGŁOSZENIE
Strażnicy miejscy znaleźli kozę!
W dniu 9 lutego br. Straż Miejska otrzymała zgłoszenie od mieszkańca Radomia dotyczące wałęsającej się kozy przy zbiegu ulic Gryczanej/Kozienickiej, koza stwarzała zagrożenie w ruchu drogowym.
Ekopatrol Straży Miejskiej przewiózł kozę do gospodarstwa rolnego,
w celu zapewnieniu zwierzęciu miejsca i opieki, z którym Gmina ma podpisaną stosowną umowę w tym zakresie.
APELUJEMY DO WŁAŚCICIELA KOZY
O ZGŁOSZENIE SIĘ W CELU JEJ ODBIORU!
(właściciel zwierząt nie poniesie żadnych konsekwencji i kar)
Telefony kontaktowe w sprawie:
Straż Miejska - 48 36 20 435; 48 36 20 600
lub
Urząd Miejski w Radomiu – 48 36 20 237; 48 36 20 671
przez Administrator
A P E L
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędy Miejskiego w Radomiu zwraca się z apelem do mieszkańców Radomia, w szczególności do zarządców budynków, administratorów nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o pomoc wolno żyjącym kotom, nie tylko szczególnie w trudnym okresie jesienno-zimowym, ale w ciągu całego roku.
Na terenie naszego miasta, w piwnicach, na podwórkach czy działkach, codziennie spotykamy koty. W większości zwierzęta te urodziły się na wolności
i nigdy nie były udomowione. Ustawa o ochronie zwierząt definiuje je jako wolno żyjące.
Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego też nie można ich wyłapywać, ani gdziekolwiek wywozić, umieszczać w schroniskach dla bezdomnych zwierząt, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.
Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów).
Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są elementem ekosystemu miejskiego, a ich los zależy od wrażliwości i dobrej woli człowieka.
Wzorem lat ubiegłych zwracamy się z apelem do mieszkańców Radomia o pomoc kotom wolno żyjącym w zapewnieniu opieki i ochrony, zwłaszcza
w trudnym zimowym czasie.
Możemy im pomóc poprzez udostępnienie schronienia, przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych w nieużywanym (wydzielonym) pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia (np. poprzez wykonanie w okienkach piwnicznych otworów 20x20 cm lub zamontowanie okienka z ruchomą klapką, aby zapobiec stratom ciepła). Pomieszczenie, w którym przebywają koty powinno być zamknięte .
UWAGA! Opiekunowie, którzy dokarmiają koty, winni pamiętać oraz przestrzegać zasad czystości i porządku w miejscach dokarmiania, które powinno być zaciszne, usytuowane z dala od ludzi i ruchu ulicznego. Powinno być zawsze czyste i schludne. Resztki jedzenia powinny być na bieżąco usuwane, a miseczki czyste; nie zostawiajmy resztek rozkładającego się jedzenia. Sprzątajmy również piwnice, w których bytują koty, aby lokatorzy mieli jak najmniej powodów do niezadowolenia.
W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących zalecana jest ich sterylizację i kastrację. Rokrocznie w Radomiu organizowana jest akcja sterylizacji i kastracji dziko żyjących kotów. Gmina Miasta Radomia na ten cel przeznacza środki finansowe. Na rok 2019 planuje się przeznaczyć kwotę w wysokości 40 000,00 zł.
Informacje o akcji sterylizacji/kastracji kotów wolno żyjących (dzikich) można będzie uzyskać na stronie www.zwierzetawradomiu.pl, która poświęcona jest zwierzętom.
Obowiązek pomocy wolno żyjącym kotom wynika z przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Ponadto działania takie są zgodne z uchwalanym corocznie przez Radę Miejską w Radomiu Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Radomia.
Wszelkie działania podejmowane w stosunku do kotów wolno żyjących powinny odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego traktowania (art. 5 ustawy o ochronie zwierząt).
Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu(art. 21 ustawy o ochronie zwierząt).
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem (art. 35 ustawy o ochronie zwierząt).
przez Administrator
Znowu mamy zimę !!!
To czas trudny dla zwierząt.
Okażmy się odpowiedzialni – my ich opiekunowie.
Pomóżmy naszym pupilom ją przetrwać
Podczas trwających mrozów nie pozostawiajmy zwierząt na zewnątrz budynków, szczególnie dotyczy to osobników starych i chorych!
Pomyślmy, aby uszczelnić budy dla psów, może wyścielić je słomą lub ciepłym kocem, może przybić zasłonkę z grubego koca?
Pamiętajmy o napełnianiu misek świeżą wodą i wysokokaloryczną karmą.
W czasie mrozów należy psa uwolnić z łańcucha, aby biegał w ogrodzonym terenie.
Psy nieprzystosowane do niskich temperatur rasowe czy szczenięta nie powinny długo przebywać na zewnątrz na noc należy je bezwzględnie zaprosić do naszych domów lub innych ciepłych pomieszczeń.
Pamiętajmy również o kotach w tak niskich temperaturach też potrzebują schronienia. Nie pozostawiajmy ich na zewnątrz! Pozwólmy im schronić np. w ciepłej komórce, piwnicy.
przez Administrator
Problemem, z którym boryka się nie tylko nasze miasto, jest niekontrolowane rozmnażanie się zwierząt domowych w świetle ich bezdomności, przepełnionych schronisk, masowej i często tragicznej śmierci lub przypadków bestialskiego uśmiercania.
Pragniemy PONOWNIE PRZYPOMNIEĆ, iż najskuteczniejszą metodą walki z bezdomnością zwierząt, w szczególności psów i kotów, jest ich sterylizacja albo kastracja oraz ich znakowanie/czipowanie.
Co roku w naszym mieście rodzi się setki niechcianych psów i kotów. Aby temu zapobiec i ograniczyć ich niekontrolowane rozmnażanie, właściciel winien wcześniej zdecydować o skorzystaniu ze skutecznej metody i w tym celu dokonać sterylizacji albo kastracji zwierzęcia w zakładzie weterynaryjnym.
Corocznie do naszego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu trafia ok. 600 zwierząt, w tym niestety wiele szczeniąt i kociąt, które w pudełkach porzucane są na pastwę losu w różnych miejscach naszego miasta.
Dlaczego tak się dzieje? – w XXI wieku są metody zapobiegania bezdomności zwierząt, tj. sterylizacja i kastracja, w ostateczności usypianie ślepych miotów.
Ważnym elementem walki z bezdomnością jest również znakowanie/czipowanie psów. W Radomiu można bezpłatnie oznakować psa; wystarczy tylko chcieć i być odpowiedzialnym właścicielem/opiekunem swojego czworonoga. Wszelkie informacje o prowadzonych akcjach związanych ze zwierzętami można uzyskać na stronie internetowej Zwierzęta w Radomiu www.zwieretawradomiu.pl
W 2018 r. można było skorzystać z bezpłatnej:
v sterylizacji/kastracji psów i kotów posiadających właścicieli;
v sterylizacji/kastracji kotów dziko żyjących;
v czipowania/znakowania psa (akcja trwa do 30 listopada br.);
v usypiania ślepych miotów (do 3 dnia życia) psów lub kotów (charakter stały
w miarę potrzeb).
Czipowanie wykonywane jest w nw. zakładach weterynaryjnych:
Usypianie ślepych miotów (do 3 dnia życia) psów lub kotów wykonywane jest
w Radomiu przy ul. Witosa 96 (Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt). Do Schroniska mogą być przekazywane ślepe mioty przez Straż Miejską oraz przez mieszkańców Gminy. Zabieg ten realizuje wyłącznie lekarz weterynarii zatrudniony w Schronisku.
W roku 2019 planowane są również ww. akcje w ramach zarezerwowanych środków budżetowych na ww. cele.
przez Administrator
ADOPTUJ ZE SCHRONISKA
Pies to:
Dlaczego jednak warto wybrać psa ze schroniska?
Wdzięczność - kto adoptował psa ze Schroniska potwierdza, że stał się on najwierniejszym jego przyjacielem, który docenia człowieka za okazany mu dom.
Psy w schroniskach są bardzo stęsknione za kontaktem z człowiekiem i po adopcji oddają mu całe swoje serca.
Gdzie szukać psa ?